web analytics
Yer: BlogEl işi Örgü Modelleri>Yazı Detayı
Komşu Çatlatan Örgü Modeli
2 sene oldu El işi Örgü Modelleri Yorum Ekle ⁄ 348 Ziyaret+

Merhabalar efendim. Bu sayfamızda öreceğimiz ve size göstereceğimiz örnek halk arasında komşu çatlatan örnek olarak bilinmektedir. İki farklı şekilde örülmektedir. Bu örnek genel olarak 27 örnekten oluşuyor. Arzu ederseniz kalın iple örün fakat bu örnek kalın iple daha güzel durmaktadır. Haydi komşu çatlatma zamanı.

Komşu çatlatan örgü yapılışı :

Öncelikle ilmekleri atarak başlamalısınız. Üç kenar ilmeği örün, bir düz örün, bir arttırın, bir kesin, dört tane ters örün, bir kesin, dört ters örün, bir düz örün, dört ters örün, bir kesin, dört örün ve ipinizi arkaya aldıktan sonra bir sağa kesin ve 1 arttırın, ardından 1 düz ve kenar ilmeklerinizi örün.

 

Örgümüzün ön kısmında 2 artış ve 4 kesme yapıldığından dolayı devamında 2 artış ve arkadan yapmalıyız. Kenar ilmekleri örün. iki düz örün, bir arttırın. Daha sonra dört düz örün ve bir ters ördükten sonra bu işlemi 4 defa tekrarlayın. en son 1 arttırın. Sonra iki ters örün ve kalan ilmekleri düz örün.

Kenar ilmeklerin örün, iki düz örün, bir arttırın, bir kesin, 3 ters örün, 3 ters örün, bir düz ve 3 ters örün, bir sağa doğru kesin, 3 ters örün ve bir sağa doğru kestikten sonra 1 arttırın ve kalanları düz örmelisiniz. Arka sırada kestiğimiz ilmeğe kadar düzleri ters örün ve 1 arttırdıktan sonra 1 ters ve 3 düz örerek bu işlemi toplam 4 defa uyguluyoruz, Daha sonra 1 arttırın ve arttırdıklarınızı da ters olarak örmelisiniz.

3 adet kenar ilmeği örün, 4 düz örün, 1 arttırın, 1 kesin, 2 ters örün, 1 kesin, 2 ters örün, bir düz örün, 2 ters ördükten sonra bir sağa kesin, Ardından 1 sapa kesin, 1 artırın ve kalanları da düz örün, Kenar ilmeklerini örün, ardından 1 düz 1 ters örün. Ardından 2 düz bir ters örün ve bu işlemi 4 defa tekrarlayın. Toplamda dört adet 2 ters ve 1 düz olacak. Daha sonra bir artırın ve kalanları da düz örmelisiniz.


Kenar ilmekleri örün, 7 düz örün ve 1 artırın. Sonra 1 kesin ve 1 ters ördükten sonra 1 kesin, Ardından 1 ters ve 1 düz ördükten sonra 1 ters daha örün ve bir sağa kesin. Sonra bir ters örün ve bir kesin. Daha sonra bir artırdıktan sonra geri kalanı düz örün. Arka tarafta kenardaki boşları artırdığınız yere kadar ters olarak örmelisiniz. Sonra bir artırın, bir ters ve bir düz ördükten sonra bu olayı 4 defa tekrarlayın. Yani 4 defa 1 ters, bir düz örmelisiniz. En son olarak ta bir ters örün ve bir artırdıktan sonra geri kalan ilmekleri de ters örmelisiniz. Oldukça kolay ve basit bir örnek olduğundan kısa sürede yapılabilir. Şimdiden kolay gelsin.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?