web analytics
avatar

Punch Havlu Nasıl işlenir

30 Aralık 2017
235 Ziyaret
 • Punch Havlu Nasıl işlenir

  Dikişe, dokumaya ve el sanatlarına meraklı bayanların yapabileceği farklı bir işleme modeli ile sizi tanıştırmak isterim. Bu işlemin adı Punch işi. ( Panç işi ) olarak ifade edilen ve rengarenk modeller yapmak mümkün. Bayanlar iyi ve en çok yapılan el örgülerinden başlayan dantel işi ve ahşap boyama sanatlarına çok ilgi duymaktadır. Hatta Boş vakti bulunan bayanlar ebru, keçe ve cam boyama gibi unutulmuş el sanatlarına da yoğun ilgi duymaktadır. Günlük dertlerinizden kurtulmak için yapılan terapilerden sadece bir tanesi ve en önemlisi el işi yapmaktır. Bu tarz işler uzmanlar tarafından da önemle tavsiye edilmektedir. Bayanların hobileri arasına Punch ta katılıyor. Halk dilinde Zımba işi  olarak ta bilinen bu modelde gerçekten zımbalanmış iplerden yapılmış kabartılı duran desenler otaya çıktığından oldukça güzel görünmektedir. Hazırlayacağınız desenleri beyaz havlu üzerine yaparsanız daha güzel görünmektedir. Punch havlu nasıl yapılır konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

  Punch Havlu malzemeleri

  Yapacağınız punch işi için özel bir iğne takımı gerekmektedir. Punch işinde temel malzeme kaleme benzer bir iğne tutacağıdır. Ayrıca farklı motiflerin yüksekliğini ayarlayabilmek için yanlarında ayar çubukları bulunan kalem işin temel aparatıdır. İlk zamanlarda iğneği kullanmak oldukça zor gelecektir. Fakat eliniz alıştıkça adeta bir zımba gibi kullandığınızı göreceksiniz. Birde kullanmanız gereken bir diğer malzeme ise hal dilinde kasnak olarak adlandırılan gerdiricilerdir. Eskilerden beri hanımların kullandığı iki farklı halkanın içi içe geçerek araya kumaşın geçmesi ile kumaşı veya havluyu gerdirmeye yarayan bu aparat da diğer aparatlar gibi oldukça önemlidir. Olmazsa olmaz bu aparatları aldıktan sonra artık punch havlu işleme yapabilirsiniz.

  Punch işi Nasıl Yapılır

  Havluyu veya kumaşı gerdirdikten sonra beğendiğiniz motifi  öncelikle kumaşın ön yüzüne çizin ve ışığa bakarak motifi kumaşın arka yüzüne kopyalıyorsunuz. Hangi ipi kullanıyorsanız özel iğne aparatına geçirin ve arkadan başlayarak işlemeye başlayınız. İstediğiniz renkler ile motifi tamamladıktan sonra kumaşın arka yüzünü tutkalladıktan sonra kurutunuz. Tutkallamazsanız nakış iyi tutmaz. Eğer tutkal bulamazsanız yapıştırıcı sprey de kullanabilirsiniz. Bu konuda renksiz oje de kullanan hanımların olduğunda biliyoruz. Genel olarak Panç Havlu Yapımı nı tek bir cümle ile özetlemek gerekirse düz beyaz havluların üzerine iplik ile doku hissi veren nakış biçimi dir.

  Panç işi ile rengarenk havlular

  Daha önce denenmemiş olan bu model ile beyaz havlular artık daha renkli. Havluya doku hissi veren farklı bir nakış modelinin adı panç işi. İstenilirse logoya veya isme işleyebilirsiniz. Punch havlu modellerini incelerken geometrik şekiller ve Osmanlı motiflerini çok fazla görmekteyiz. Ayrıca dallar, yapraklar, çiçekler ve çok sevilen farklı figürleri de havluların üzerinde görmemiz mümkün. Bayanların özellikle çeyizlerinde saklayacakları veya özel kişilere hediye edecekleri çok güzel havlular ortaya çıkarabilirsiniz.

  Yukarıda ki yazımızda Punch havlu nasıl işlenir konusunu inceledik. Aşağıda da Punch havlu modelleri konusunda farklı resimler ve örnekleri bulabilirsiniz.

  Punch Havlu Mor Papatya
  « 1 arasında 9 »

   

   

  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  İğne Oyası Havlu Kenarı
  İğne Oyası Havlu Kenarı
  Çeyizlik Havlu Kenarı Modelleri
  Çeyizlik Havlu Kenarı Modelleri
  Dantel Havlu Kenarı Modelleri
  Dantel Havlu Kenarı Modelleri
  Kurdele İşi Havlu Kenarı Modelleri
  Kurdele İşi Havlu Kenarı Modelleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.