web analytics
Yer: Blogİğne Oyası>Yazı Detayı
Yeni Trend İğne Oyası Modelleri
9 ay oldu İğne Oyası Yorum Ekle ⁄ 305 Ziyaret+

İğne oyası örnekleri. İğne ile nakış nakış işlenen, çok emek isteyen bir el emeği göz nurudur. Her ne kadar vakit alan bir uğraş olsa da tülbent. havlu, seccade,  yatak örtüleri ve daha bir çok kullanım alanında tığ işinden önde gelmekte. Tığ işine nazaran daha gösterişli ve kullanımı daha zevklidir. Her ikisi arasında iğne oyası daha çok tercih edilmekte. Bekar hanımların çeyizlerinde oldukça yoğun olan iğne oyaları hem tülbent hemde havlu kenarlarında ve bir çok kullanım alanında tercih ediliyor. Tığ işiyle yapılan ev eşyalarının hepsini iğne oyası ile de yapılıyor. Tercihen tülbent kenarlarında çiçek motifleri kullanılıyor olması dikkatimizi çekiyor oldukça şık bir görünüm sergileyen iğne oyası hem günlük hemde çeyizlerde olmazsa olmazlar arasında.

Tülbent oyalarının vazgeçilmezi olan el emeği iğne oyaları gösterişli ve farklı örneklerden ortaya çıkan motiflerle oluşmakta. Tülbentler de daha ince namaz baş örtülerinde tercih daha iri desenler seçilse de onların havası ve görkemi de bir başka oluyor. Tülbent ve namaz baş örtülerinde oval ve üçgen motifler dikkat çekmekte. El emeği iğne oyalarında namaz baş örtülerine işlenen iri ve gösterişli lale fiyonk iri üçgen gibi çeyizlik tercih ediliyor.

Sünnet ve bebek mevlitlerin de ve okumalarda sıkça tercih edilen namaz baş örtüleri iğne oyası işlemeleriyle göz doldurmakta. Önceden sadece çeyizlerde şıklığını gösteren el emeği iğne oyası mutfak havluları günümüzde günlük olarak ta misafir masasında servis peçetelerinin kenarlarında kendini ön plana çıkarmakta. Havluların üzerindeki desen ve havlunun kendi rengine uyumlu renkler ve motiflerle çeşitli desenler göz almakta.

El emeği iğne oyaları kullanım alanına uygun şekillendirilmekte. Tülbentler de narin ve kibar,çarşaf takımlarında ve havlularda iri ve ihtişamlı görüntüsüyle öne çıkmakta. Genel olarak tercih Rize oyası, çiçek motifleri, sıçan dişi ve bu modellere yakın oluyor. Tabi ki de bu saydıklarımızla beraber, yıldız lale  yaprak ve çeşitli çiçek de dikkat çekmekte. Seçtiğiniz desen ne olursa olsun tarzınıza ve zevkinize göre seçeceğiniz renkler sizin şıklığınızı yansıtacaktır. Örneklere bağlı kalmadan hayal gücünüzle ortaya bambaşka modeller ve motifler ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?