web analytics
Yer: BlogNasıl Örülür>Yazı Detayı
Ajur Örgü Nasıl Örülür
2 sene oldu Nasıl Örülür Yorum Ekle ⁄ 331 Ziyaret+

Merhaba hanımlar, bu yazımızda basit ajur örgünün nasıl yapıldığını anlatacağız. Oldukça basit ve gösterişli bir yapıya sahip olan ajur örgü modelini sizde kısa sürede öğrenebilirsiniz. Genellikle ajur örgü bayanlar tarafından yelek, hırka ve kazak modellerinde kullanılmaktadır. Bu örnek 8 ilmek ve katlarından oluşan ajur örgü modelini anlatmaya başlayalım.

Aşağıdaki videomuz da da net bir şekilde göreceğiniz gibi çok basit bir örgü modelidir.

Ajur Örgü Yapılışı :

1 . sıra ön taraf : 1 kenar ilmek yapılır ardından 1 düz örülür ve 1 dolanır. Bir sonraki ilmeğe geçmeden al ve sonraki ilmeği düz ör. Sonra örmeden aldığın ilmeği ördüğün ilmeğin üzerinden geçir, 3 düz ör, 2 ilmek birlikte düz ördükten sonra 1 doladıktan itibaren sıra sonuna kadar bu şekilde devam ettirin ve 1 kenar ilmek ile bitirmelisiniz.

2 . sıra arka taraf : 1 kenar ilmek ile başlayın ardından tüm sırayı ters örün, daha sonra 1 kenar ilmek ile tamamlayın.

3 . sıra ön taraf : 1 kenar ilmek ile başlayın, 2 düz ördükten sonra 1 dolayın. Sıradaki ilmeği örmeden alın ve sonraki ilmeği düz örün. Sonra örmeden aldığınız ilmeği ördüğünüz ilmeğin üzerinden geçirin. Daha sonra 1 düz , 2 ilmek birlikte düz olarak örün ve 1 dolayın. Ardından 1 düzden itibaren sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin ve 1 kenar ilmek örerek sırayı tamamlayın.

4 .  sıra arka : 1 kenar ilme alın ve bütün sırayı ters olarak ördükten sonra en son 1 kenar ilmek ile bitirin.

5 . sıra ön : 1 kenar ilmek ile başlayın, 3 düz  ördükten sonra 1 dolayın ve sıradaki ilmeği örmeden alın ve sonraki 2 ilmeği birlikte düz olarak örün ve örmeden aldığınız ilmeği birlikte aldığınız ilmeklerin üzerinden geçmelisiniz. Sonra 1 dolayın, 2 düz den itibaren bu sıranın sonuna kadar bu şekilde devam etmelisiniz. En sonra 1 kenar ilmek alarak bitirin.

6 . sıra arka : 1 kenar ilmek alın, daha sonra bütün sırayı ters örün ve 1 kenar ilmek ile tamamlayın.

Daha sonra 1 ve 6 sıraları sürekli takip ederek bu modeli tamamlayın. Kolay gelsin.

Not : Video youtube den alıntıdır.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?