web analytics
avatar

El Örgüsü Nasıl Yapılır

4 Aralık 2017
199 Ziyaret
 • El Örgüsü Nasıl Yapılır

  Genel olarak her kadının evinde farklı modellerde el örgüsü birkaç bir şeyi bulunur. Kazak, banyo lifi, çocuk battaniyeleri ve patikler gibi ürünler genel olarak el örgüsü ile yapılmaktadır. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda örgünün püf noktalarını ve örgü nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız. Örgü örülürken teknik aşamalar çok önemlidir. Ayrıca püf noktalarının da mutlaka iyice irdelenmesi gerekmektedir. Bütün bunlar örgüye ayrı bir güzellik katar. Örgünün püf noktaları konusunda sizleri bu yazımızda bilgilendireceğiz.

  El Örgüsü püf noktaları, örgünün yapım aşamasında ve sonrasında ki bütün aşamalarda yardımcı olacak ipuçlarını barındırmaktadır. Bütün ipuçlarını kısa başlıklar halinde aşağıda sizlere açıkladık.

  • Ton Farklılıkları: Öreceğiniz örgüye başlamadan önce istediğiniz ve beğendiğiniz renkleri seçmelisiniz. Seçtiğiniz markaya ait yumakta renk numaraları bulunmaktadır. Bu numaralara göre farklı yumaklar alarak rengarenk bir ürün ortaya çıkmasını önleyiniz. Yumaklarda bulunan etiketlerdeki renk numaralarını kullanacağınızdan dolayı kesinlikle bu etiketleri atmayınız. Eğer bu etiketleri atarsanız yeni yumak almaya gittiğinizde aynı renk tonunun tutturmanız çok zor olacaktır. Özellikle kar beyazı  veya süt beyazı tonları çok hassastır. Çok dikkat etmelisiniz.
  • Etiket Talimatları: Bitirdiğiniz örgüyü ördüğünüz yumakların üzerinde bulunan kullanım talimatlarını mutlaka gözden geçirmeli ve dikkat etmelisiniz. Eğer dikkatsizce davranarak yıkama veya kurutma sırasında örgünün çekmesi veya ilmeklerin genişlemesine sebep olacak kötü sürprizler olabilir. Selanik model ördüğünüz bir şal’ı talimatlara uymadan yıkarsanız ilmeklerin genişlediğini fark edeceksiniz. Böyle bir sürpriz sizi çok üzecektir. O yüzden etiket talimatları çok önemli.
  • İlmek Aktarma ( Boş Çekme ): Örgünüzde doğru bir şekilde boş almalısınız. Bu şekilde yaptığınız işlem örgünüzün bozulmamasına ve muhteşem bir şekilde durmasına sebep olacağından örgü örme püf noktaları konusunda önemli püf noktaları arasında yer almaktadır. Örgü örmenin teknik detayları konusunda bir sürü kitap yazılmıştır. Genel manada bu konu kitaplarda ters ve düz örgünün nasıl boş bırakılacağı konusunda anlatılmıştır. Boş çekilmesi durumu aslında bir şişten diğerine hiçbir şekilde örülmeden geçilmesi de diyebiliriz. Kısaca değinmek gerekirse, Düz örgüden almak için sağ elimizde bulunan şiş normal olarak örüyormuş gibi ilmeğe batın ve ilmeği sol elinizden çekip ardından alın. Bu şekilde yaptıktan sonra boş olan ilmek bükülecek ve oraya da örgü yapılmış gibi bir görüntü oluşturacak. Bu şekilde bir durum ters örgü sırasında olursa eğer , sağ elinizde ki şişi ters örüyormuş gibi ilmeğe batırın ve sol elinizde bulunan şişi çıkartıktan sonra artık örgü kendini bükmeyecektir.
  • Örgü Bittikten Sonra Ütüleme: Ördüğünüz örgü bittikten sonra ütülemelisiniz. Örgünüzün düzgün görünmesini sağlar. Bu adımda tekrar etiket talimatlarına uymanız gerekmektedir. Eğer ütü kullanamıyorsanız bir poşetin içine düzgün bir şekilde koyun ve yatağın altına koyun. Emin olun çok daha güzel görünecektir.
  • Tüylü İplerin Dökülmesini Engellemek: Dökülen ipler genel olarak tiflikle üretilmiştir. Bu tarz ipler ile örülen örgüler kullanılmaya başlandığı andan itibaren ipler dökülmeye başlar ve örgünüzün ilk günkü güzel görünümünü kısa sürede kaybeder. Böyle bir durumda kalmamak için örgünüzü poşetin içine koyun ve buzluya atın. Yaklaşık bir gün buzdolabında kalsın. Dökülmesini azaltmış olacaksınız. Daha sonra tekrar dökülmeye başlar. Buzdolabı işlemini sık sık tekrarlayabilirsiniz. Ördüğünüz ipten dolayı tüylerin dökülmesini komple kesemiyoruz.
  orgu-yapmanin-sırları-1
  « 1 arasında 8 »
  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Bebek Eldiveni Nasıl Yapılır
  Bebek Eldiveni Nasıl Yapılır
  Rende Örgü Modeli Nasıl Yapılır
  Rende Örgü Modeli Nasıl Yapılır
  El Örgüsü Ters Başak Modeli
  El Örgüsü Ters Başak Modeli
  Kelebek Modeli Nasıl Yapılır
  Kelebek Modeli Nasıl Yapılır
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.