web analytics
Yer: BlogNasıl Örülür>Yazı Detayı
Örgü Teknikleri
10 ay oldu Nasıl Örülür Yorum Ekle ⁄ 158 Ziyaret+

Örgü teknikleri, insanların giyinme ihtiyaçlarından dolayı geliştirilmiş ve her geçen gün daha da genişleyen bir yapıya sahiptir. Zaman geçtikçe ve malzemeler geliştikçe farklı çeşitlerde örgü teknikleri ortaya çıkmıştır. Bu şekilde bir geçmişe sahip olan örgü teknikleri günümüze gelene kadar farklı aşamalarda geçmiş ve daha renkli bir el sanatı olmuş ve birçok kişinin ilgisini çekmiştir.

Genel olarak örgü tığ,şiş, mekik ve iğne gibi malzemeler kullanarak ipin bükülerek ilmekler sayesinde birbirine tutturulmasına denmektedir. Yıllar geçtikçe tecrübeler sayesinde birçok örgü çeşidi ortaya çıkmıştır. Yün örgü teknikleri konusunda bir liste yapmak gerekirse aklımıza sayılı çeşitler gelmektedir. Çünkü bu listedekiler en çok kullanılan örgü teknikleri olarak karşımıza çıkmıştır. Aşağıda en çok kullanılan örgü modelleri yer almaktadır.

Düz Örgü Nasıl Örülür : Birçok örgü çeşidinin ilk adımı olarak gördüğümüz düz örgü birinci sırada bütün ilmekler düz örülürken, ikinci sırada ise bütün ilmekler ters olarak örülmektedir.

Haroşa Örgü Nasıl Örülür : Genel olarak birçok üründe kullanılan bu örgü ise bütün sıralarda ilmekleri düz olarak örmelisiniz.

Pirinç Örgü Nasıl Örülür : Oldukça güzel bir şekli olan pirinç örgüyü yaparken sizde keyif alacaksınız. İlk sırada bir ilmek düz bir ilmekte ters örüyorsunuz. Ardından ikinci sırada düz ilmeklerin üzerine ters, ters ilmekleri üzerine de düz ilmek almalısınız.

Başlangıç Örgüsü Nasıl Örülür : Adı üzerinde başlangıç örgüsü modele başlarken ana temeli oluşturmaktadır. Temel sağlam olmalı ki bina ayakta dursun. Sağlam temeller atmalısınız. Örerken birinci sırada bir ilmek düz örülerek ipi öne alın daha sonra ikinci ilmek örmeden alıp arkaya alın. ikinci sırada ise bu işlemin tam tersini yapın.

Lastik Örgü Nasıl Örülür : Lastik örgü genel manada bütün modellerde kullanılabilir. Birinci sırada bir ilmek ters örün ardından bir ilmekte ters örün. İkinci sırada ise düz ilmek örülen yere düz, ters ilmek örülen yere de ters ilmek örülür. İlmek sayısı isteğe bağlı olarak arttırılır ve geniş bir lastik örgü  yapabilirsiniz.

Selanik Örgü Nasıl Örülür : Farklı ve güzel bir örgü çeşididir. Biraz zordur. İlk sırada bir ilmek ters örün, ikinci ilmeği örmeden ipi şişe bir kez dolayın,İkinci sırada ise ters ilmek örmeden alın ve ip bir kez şişe dolayın, ardından örmeden aldığınız ve dolanmış ilmekler birlikle örmelisiniz.

Saç Örgüsü Nasıl Yapılır : İstenilen farklı ilmek sayısı ile yapılır. Yani dört ilmek üzerinde saç örgüsü yapılacaksa eğer beş sıra boyunca düz örmelisiniz, daha sonra beşinci sırada dört ilmeğin ikisini arkada bekletin ve diğer iki ilmek düz örülür.Daha sonra arkada beklettiğiniz iki ilmeği şişe geçirin ve düz örün. İstenilirse farklı renklerde ipler kullanılarak bu örgüyü yapabilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız örgü tekniklerini yaparken farklı ilmek türlerini de bilmeniz gerekmektedir. Mesela bu ilmek çeşitlerinden en çok kullanılanlardan bazıları ise şöyle sıralanmaktadır. Düz – çift çaprazlama, çaprazlama, çift ilmek, uzun ilmek, dönük ilmek, kenar ilmek, kaydırma, atma ve bindirme şeklinde ilmek çeşitleri bulunmaktadır.

 

yun farkli orgu teknikleri
« 1 arasında 8 »

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?