web analytics
avatar

Kalp Ajurlu Yelek Modeli

 • Kalp Ajurlu Yelek Modeli

  Ajur örgü modeli kullanılarak yapılan farklı örnekler yazlık ve kışlık ipler ile örülerek gerçekten oldukça şık görüntüler ortaya çıkartmaktadır. Merserize bir ip ile yazlık örnekte kullanacağınız ajur modelini yün ip kullanarak ta kışlık bir yelek veya herhangi bir ürün örebilirsiniz. Yani ajur farklı ipler ile kullanılabilir.

  Eli alışkın olanlar, sizlere anlatacağımız bu modeli kolayca yapabilir. Kalp ajurlu yelek modeli yapımını sizlere anlatmaya çalışacağız. Biraz zor gibi gözüken bu modeli kısa sürede yapabileceğinize inanıyoruz. Örgü konusunda biraz acemi iseniz daha hafif bir model ile başlamanızı tavsiye ediyoruz.

  Öncelikle arka kısımdan başlayalım. Biz bu örneğimizde kahverengi rengi kullanıyoruz. Siz isterseniz farklı renk ile başlayabilirsiniz. Ajur model yaparken fazla kalın ip kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Zira kalın ipler pek hoş durmamaktadır. Yeleği kimin için yapıyorsanız beden ölçüsünü bilmeniz gerekiyor. 3.5 numara şiş kullanarak beden genişliğinde ilmek atıyorsunuz. Öncelikle lastik kısmını örmeli siniz. Lastik ördükten sonra ajur örgüye geçiyoruz. Ajur örgüleri 24 ilmek üzerinden örmeye başlıyoruz. Ajur aralarını ise düz örgü ile tamamlamalısınız. Beden ölçünüze göre ilmek sayınızı ve koyacağınız modele göre hesap yapmalı ve ajur modelleri bu şekilde yerleştirmelisiniz. Nasıl yerleştirileceği ise aşağıda anlatılmaktadır.

  Ajur yelek örneği yapımı : 

  1 . Sırada 5 ters ardından 2 ters örün ve toplayın. Ardından 1 arttırın 2 düz örün ve 1 arttırın. Daha sonra 3 toplayın, 1 arttırın, 2 düz örün, 1 arttırın ve 2 toplayın.

  2 . sırada 4 ters örün ardından 2 ters örün ve toplayın. Ardından 1 arttırın, 4 düz örün ve 1 arttırın, Daha sonra 1 düz örün ve 1 arttırın. Sonra 4 düz ördükten sonra 1 arttırın son olarak 2 ters topluyoruz.

  3. sırada 3 ters örün ardından 2 toplayın ve 1 arttırın, Sonra 6 düz örün, 1 arttırın ve 1 düz örün, ardından 1 daha arttırın ve 5 ters örün.

  4. sırada 5 ters örün ardından 1 arttırın ve 2 düz kesin. Sonra 11 düz örün ve 2 düz kesin, 1 arttırın ve 6 ters örün.

  5. sırada 6 ters örün ardından 1 arttırın ve 2 düz kesin. Sonra 9 düz örün ve 2 düz kesin, 1 arttırın ve 7 ters örün.

  6. sırada 7 ters örün ardından 1 arttırın, 2 düz kesin , Sonra 7 düz örün ve 2 düz kesin, 1 arttırın ve 9 ters örün

  7. sırada 5 ters örün ardından 2 toplayın, sonra 1 arttırın, daha sonra 2 topla ve 1 arttırdıktan sonra 2 toplayın ve 3 düz örün , Sonra  2 toplayın, 1 arttırın, 2 toplayın ve son olarak 1 arttırın,

  8. sırada 4 ters örün ardından 2 toplayın ve 1 arttırın. Sonra 3 düz örün ve 1 arttırdıktan sonra 2 toplayın. Sonra 1 düz örün, 2 toplayın, 1 arttırın, 3 düz örün, 1 arttırın, 2 toplayın ve son olarak 5 ters örün.

  9. sırada 3 ters örün ardından 2 toplayın ve 1 arttırın. Sonra 5 düz örün ve 1 arttırın. Daha sonra 3 düz toplayın ve 1 arttırdıktan sonra tekrar 5 düz örün ve 1 arttırın. Ardından 2 toplayın son olarak 4 ters örün.

   

  Ajur modeline bu şekilde devam ediyoruz. Kol kısmına geldiğiniz de ise modelin kollarını klasik yöntem kullanarak yapmalısınız. Yani ( 3 – 2 – 1 ) şeklinde tamamlayın. Ardından enseye gelince de bütün ilmekleri toplayın. Yani kesin.

  Ajur Yelek Ön Kısmı :

  Ajur örneğimizin arka kısmında başladığımız ilmek sayısının yarısı kadar bir ilmek ile başlamalısınız. Lastik örgü örüldükten sonra yine Ajur örmeye yukarıdaki gibi örmeli siniz. Ardından kol kesimlerini yapın, sonra iki sıra sonrasına yakayı açmalısınız. Yakayı iki taraftan birer eksilterek enseye kadar ön tarafı birleştirin. Modelin diğer tarafı da aynı şekilde olmalıdır. Ajur örgü bayan yelek modeli yapılırken tek önemli noktamız vardır. Buda ajur nasıl yapılır bunu kavramaktır. Bu modelin yapılışında diğer örgü yöntemleri kullanılarak yapıldığından fazla önemli değildir. En önemlisi söylediğimiz gibi ajur örmeyi öğrenmektir. Yelek yaparken ön tarafta ilik açmayı unutmayınız. Düğme açma yöntemi de aynı ajur gibidir. En son olarak ta ördüğünüz parçaları dikin ve giymeye hazır. İyi günlerde kullanın.

  ajur yelek modeli
  « 1 arasında 6 »

   

   

   

  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Kedili Örgü Çanta Modelleri
  Kedili Örgü Çanta Modelleri
  El Yapımı Çocuk Tokaları
  El Yapımı Çocuk Tokaları
  Penye İplikten Şapka Yapılışı
  Penye İplikten Şapka Yapılışı
  Tığ ile Fiyonk Yapımı
  Tığ ile Fiyonk Yapımı
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.