web analytics
Yer: BlogÖrgü Modelleri>Yazı Detayı
Kalpli Fiyonk Örgü Modeli
8 ay oldu Örgü Modelleri Yorum Ekle ⁄ 69 Ziyaret+

Merhaba hanımlar,

Yeni bir gün ve yeni bir örgü modeli ile paylaşımılarımıza devam ediyoruz. Sizlere Kalpli Fiyonk Örgü Modeli yapılışını aktaracağım. Çok değişik ve yapımı oldukça zevkli olan el örgü modelimizin yapımı için anlatımımıza başlayalım.

Malzemeler:

İnce ip
2 numara şiş
Örneğin güzel durması için biraz sert  yada pamuklu yün de kullanabilirsiniz. Yaz aylarının yaklaştığı günler için harika bir hazırlık ve  örülüşü oldukça kolay olan el örgüsü kalpli fiyonk modelimiz sizleri yormadan kolayca ilerleyen bir modeldir..Ben sizlere atkı modeli olarak anlatacağım…

El Örgüsü Kalpli Fiyonk Modelinin Anlatımı:

Örneğimiz için ikişer adet ters haroşa on ikişer adet de motif için ilmek sayımızı ayarlıyoruz.Daha sonrası için de öreceğimiz ürüne göre değişiklilik gösterebilir örmek istediğiniz her ürün için sayıyı siz hanımlar belirleyebilirsiniz. Bu örneği dilediğiniz her ürün  için uygulayabilirsiniz. Şal,bolero, kazak, vs her ürüne uygundur.

El örgüsü modelin yapılışı için 2 adet ters haroşa ve 12 adet ilmeğimizi motif şeklinde ayarlıyoruz. 2 adet ters haroşa 12 adet ise motifimizin ilmeği olarak toplamda 14 ilmeğimizden başlıyoruz. Atkımız için 28 ilmekten başlıyoruz.hırka ya da yelek örmek istediğinizde 2 adet haroşamızı saymıyoruz 12 ilmek üzerinden işleminizi uygulayabilirsiniz.

El Örgüsü Kalpli fiyonk modeli için başlamadan önce 6 sıra düz örüyoruz.

7. Sıramıza geldiğimiz zaman modelimizi kurmaya başlıyoruz.

7. Sıramızdan önce 2 ters haroşamızı örüyoruz.

Daha sonra 12 ilmeğimizi otalayarak modelimizde ayırma işlemine başlıyoruz. Yani 6 ilmeğimizden sonra örgümüzün düz tarafından örürken sağa, ters tarafından örürken sola yatacak şekilde ayarlayarak 5. ve 6. İlmeğimiz ile birlikte kesebilmek için yönünü değiştiriyoruz ve kesme işlemini yapıyoruz. Kesme işlemimizden sonra geriye kalan 4 ilmeğimiz örüyoruz. Bu şekilde motifimiz için ayırmış olduğumuz 12 ilmeğimizi tamamlamış oluyoruz. Daha sonrasında ters 2 haroşamızı örüyoruz . Bu şekilde aynı örgümüzü ilk 12 ilmeğimizde olduğu gibi 12 ilmeğimizin üzerinden tekrarlıyoruz. örgümüzün arka tarafında devam ederken aynı işlemde 2 ters haroşa örüyoruz. 12 İlmeğimizin ortasına geldiğimizde ise 4. ve 5. İlmeklerimiz birlikte kesebilmek için yönünü değiştiriyoruz ve kesme işlemimizi yapıyoruz. Daha sonra şişimize 3 defa ipimizi doluyoruz ve karşı taraftan 2 ilmeğimizi daha kesiyoruz. Örneğimizin karşı tarafından kesme işlemi yapılırken yön değiştirmiyoruz. Aynı yönde aldığımız 2 ilmeğimizi birlikte kesme işlemini yapıyoruz. Geride kalan 4 ilmeğimizi örüp, 2 ters haroşamızı örüyoruz.  12 İlmeğimizde olduğu gibi 12 ilmeğimizin üzerinden aynı şekilde örüyoruz. Bu şekilde 2 sıramız bitmiş oluyor. 3. Sıramızda 2 ters haroş örüyoruz kestiğimiz yere gelene dek örüyoruz   3. ve 4. İlmeklerimizin yönünü değiştirerek kesiyoruz. Şişimize tekrar 3 adet ip doluyoruz ve bir önceki sıradaki doladığımız ipimizi bırakıyoruz. Karşı taraftaki 2 ilmeğimize yön değiştirmeden kesiyoruz. Son bir ilmeğimiz kalana dek bu işlemle örmeye devam ediyoruz. Son sıramızda yani 1 ilmeğimiz kaldığı zaman 2 ters haroşamızı örüyoruz. Bu sıramızda kesme işlemini yapmıyoruz. 12 İlmeğimizi elde edebilmemiz için 1 ilmeğimizden sonra 5 adet daha ilmeğimizi alıyoruz. Sonrasında bıraktığımız iplerimizi çekiyoruz ve düzelterek şişimizi alıyoruz ve bir ilmeğimizi yapıyoruz. Tamamında 7 ilmeğimiz olmuş oluyor. 12 İlmeğimizi tamamlamak için 5 ilmek daha alıyoruz. Böylelikle 12 ilmeğimizi tamamlamış oluyoruz. 12 İlmeğimizin üzerindede aynı işlemimizi uyguluyoruz. Bu sıradan sonra ise normal düz örgüye geçiyoruz. 4 Sıra boyunca düzü düz tersi ters olarak örüyoruz. Örnekler arsındaki mesafeyi 4 veya 6 sıra şeklinde ayarlayabilirsiniz. Motiflerin birbirine olan aralığını istediğiniz mesafede uygulayabilirsiniz .Tercih tamamen size ait…

Bu işlemleri uygulayarak el örgüsü modelimizi tamamlamış oluyoruz.

Kalpli Fiyonk Örgü Modeli Videolu Anlatım :

 

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?