web analytics
Yer: BlogÖrgü Modelleri>Yazı Detayı
Yaprak Modeli Nasıl Yapılır
2 sene oldu Örgü Modelleri Yorum Ekle ⁄ 491 Ziyaret+

İyi günler hanımlar, bugün genel olarak her yerde kullanabileceğiniz yaprak örgü modelinin nasıl yapılacağını anlatacağız. Bu model özellikle hırkaların ön kısımları için kullanılmaktadır. Ayrıca yelek uçlarında ve etek uçlarında da çok güzel görünmektedir.Oldukça gösterişli ve şık ciciler yapmak isterseniz eğer mutlaka bu modeli denemenizi tavsiye ediyoruz. Oldukça kolay ve mükemmel görünüm sağlayan Yaprak örgü modeli nasıl yapılacağı sizler için aşağıda tarif edilmiştir. Kolay gelsin.

Malzemeler :

2.5 numara şiş

Yün ince ip

Yaprak örgü modeli Yapılışı

İlk olarak 9 ilmek yaparak başlamalısınız. Eğer bu modeli hırka önü için kullanılacaksa eğer 3 ilmek daha fazla örerek 12 ilmekle başlamalısınız. Elinizin sıklığına göre şiş numaralarınızı tercih etmelisiniz. Yaprak yapmak çin öncelikle kenar ilmeğini yapmalısınız. Bunun için de 1 düz bir dola bir düz bir dola bir düz 2 ters 2 tane kenar ilmeği ile kapatmalısınız.

 

Ardından sonraki sırada ilmek örmeden almalısınız. Sonra bir düz bir dola 2 düz yapın. düzün yanındaki ipi sol şişe takın. Bu işleme gizli artırma denir. Bir tane ters örün, 2 ters gizli artırmayla 3 ters olur. Bir sonraki sırada ilmek alınır. Ters olan ilmekleri yine ters olarak son iki kalan haroşeyi de örün ve tamamlayın.

4 ajur ördükten sonra kesme işlemine başlamalısınız. Şimdi 5 tane düz oldu. 1 tane sola yatacak şekilde kesin ve düzleri örün. Son 2 düzü sol şişe geçirdikten sonra sağa yatacak şekilde kesmelisiniz. Sonra bir ilmek çıkarın ve ipinizi arkaya alıp 1 ters alıyor ve ters örmeye devam etmelisiniz. Bir sonraki sırada da düzleri düz, tersleri ters örerek devam edin. Kesmelerden sonda bir arttırma yapın. Yaprağın sapını başlatmak için sağ şişte arttırma ile beraber toplam 4 ilmek sol şişte son iki kenar ilmek haricindeki 3 ilmek tersten örmelisiniz.

 

Son olarak kesme işlemi yapmak için bir ilmek boş alın 2 ilmek kesin, boşa aldığın 2 ilmeğin üstüne geçirin ve modeli tamamlayın.

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?